Odrobaczanie to jeden z ważniejszych zabiegów profilaktycznych z punktu widzenia nie tylko zwierząt ale i ich właścicieli. Pasożyty wewnętrzne czworonogów stanowią potencjalne zagrożenie dla ludzi, bo po przeniesieniu się na człowieka mogą stać się przyczyną wielu poważnych chorób jak np. toksokaroza oczna , zespół larwy wędrującej, torbiele bąblowcowe i inne. Podawanie zwierzętom leków zwalczających inwazje pasożytnicze równocześnie pomaga chronić ich właścicieli.
Częstotliwość odrobaczania zwierząt zależy przede wszystkim od wieku i trybu życia jaki prowadzą.
Dla przykładu, do zakażenia glistą u szczenięcia może dojść już w życiu płodowym, dlatego pierwsze odrobaczenie wykonuje się w drugim tygodniu od dnia narodzin, z kolei u kociąt pierwsze odrobaczenie przeprowadza się później, bo dopiero w wieku czterech – pięciu tygodni.
Jeżeli chodzi o tryb życia to inne zalecenia co do odrobaczania otrzyma pies pracujący (policyjny, myśliwski) a inne pies domator, przebywający głównie w domu. To samo dotyczy kotów. Przed ustaleniem programu odrobaczania ważne jest by wiedzieć czy kot przebywa tylko w domu, czy przeciwnie jest kotem wychodzącym, czy poluje, czym jest żywiony (surowym mięsem czy gotową karmą) bo wszystkie te czynniki mówią nam o stopniu narażenia na inwazje pasożytów.
Istotnym elementem ochrony zwierząt przed pasożytami wewnętrznymi jest badanie kału. W gabinecie Provet wykonujemy je na miejscu. Wystarczy przynieść niewielką próbkę kału a po kilkunastu minutach otrzymujemy wynik. Za pomocą badania dowiemy się nie tylko czy pacjent wymaga odrobaczenia w danym momencie, ale również jaki pasożyt go zaatakował. Dzięki temu możemy dobrać preparat o największej skuteczności jak również precyzyjnie ustalić czas leczenia. W przypadku niektórych pasożytów jednorazowe podanie leku jest nieskuteczne!