licencja: CC public domain | autor: Jdmoar

Sylwester to dla ludzi czas hucznej zabawy, a dla wielu zwierząt to po prostu ogromny stres, dlatego poniżej przypominamy o najważniejszych zasadach opieki nad zwierzętami w czasie sylwestra.

Odgłosy wystrzałów słychać zazwyczaj już kilka dni przed sylwestrem, dlatego na spacer pies powinien być wyprowadzany wyłącznie na smyczy! (Kiedy pies przestraszy się huku wystrzału może po prostu uciec przed siebie, nie reagując na przywoływanie właściciela – takie zaginięcia psów to istna plaga w okresie noworocznym).Dobrym pomysłem jest wyposażenie psa w zawieszkę DogID lub w adresówkę.

W sylwestra na wieczorny spacer najlepiej wyjść zanim się ściemni, wybierając miejsce, gdzie prawdopodobieństwo wystrzałów jest mniejsze.

Tuż przed północą, należy upewnić się, że wszystkie zwierzęta są w domu. Aby zmniejszyć stres u zwierząt najlepiej zasłonić wszystkie okna i włączyć radio lub telewizor, co pomoże zamaskować odgłosy wystrzałów. Lepiej nie pozostawiać zwierzaków samych, ale nie należy ich zmuszać do przebywania z ludźmi, jeżeli znalazły dla siebie kryjówkę. Jeżeli Ty także boisz się wystrzałów, staraj się kontrolować swoją reakcję, bo Twój strach może udzielić się także Twojemu zwierzęciu. Gdy pies okazuje strach, nie pocieszaj go nadmiernie, aby nie upewniać go, że należy się bać. Zapewnij psu przyjemne zajęcie, jadalne gryzaki, czy karmienie z użyciem zabawek, aby mógł skoncentrować się na miłych dla niego czynnościach.

Jeżeli Twój pupil wykazuje bardzo silną reakcję lękową na odgłosy wystrzałów, zgłoś się po poradę do lekarza weterynarii. Istnieje wiele leków i suplementów, które mogą przynieść ulgę Twojemu zwierzęciu.