Każdy opiekun kota, jeżeli nawet od samego początku nie wyposażył swojego domu w drapak, będzie musiał z czasem go zainstalować. Sfrustrowany kot to nie przelewki, a zniszczenia które sieje wokół siebie mogą przyprawić o zawrót głowy. Dlatego, wyznając zasadę, że: „lepiej zapobiegać niż leczyć” o dostosowaniu mieszkania dla kocich potrzeb należy pomyśleć zawczasu. Podstawową sprawą oprócz miski i kuwety jest zakup lub samodzielne wykonanie drapaka. Jest on potrzebny kotu do zaspokajania własnych potrzeb psychicznych, a jedną z nich jest właśnie drapanie. Poprzez drapanie kot utrzymuje swoje pazury w dobrej kondycji. Wbrew pozorom wcale ich nie ostrzy, ale doprowadza do złuszczenia ich zewnętrznej, starej warstwy, którą często można zauważyć w pobliżu drapaka jako niewielkie „łuseczki”. W trakcie drapania kot pozostawia na drapaku „feromonową, zapachową wizytówkę” co jest dla niego, jako zwierzęcia wykazującego silny terytorializm, bardzo ważne. Po prostu czując swój własny zapach wie, że jest u siebie. Koty bardzo często korzystają z drapaka po okresie drzemki dla rozciągnięcia mięśni i rozprostowania kości. Lubią również się na nich bawić.

Wybierając drapak trzeba zwrócić uwagę na to czy kot preferuje drapanie w pozycji pionowej czy poziomej, bo na rynku dostępne są oba rodzaje drapaków. Ważna jest również jego wielkość, dostosowana do gabarytów domowego drapieżcy. Dobrze jest kiedy kot podczas korzystania z drapaka może rozciągnąć swe całe ciało. Wiele modeli posiada dodatkowe budki, w których kot może się ukryć przed światem, albo półki z których może spokojnie obserwować otoczenie. Kolejną rzeczą nad którą trzeba dobrze się zastanowić to znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym stanie drapak. Najlepiej, kiedy za pomocą drapaka i innych mebli stworzymy kotu tzw. ciąg komunikacyjny, to znaczy, że umożliwimy mu przechodzenie z drapaka na kolejne przedmioty bez schodzenia na podłogę. Koty bardzo dobrze czują się obserwując otoczenie z pewnej wysokości, ale muszą mieć zapewnioną bezpieczną drogę powrotu na ziemię.

Jeżeli chodzi o samodzielne wykonanie drapaka, to w Internecie można znaleźć wiele przydatnych instrukcji. Pamiętajcie dla Waszego kota nie liczy się cena drapaka, tylko jego solidność i użyteczność.