Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, czyli kilka słów o chorobach przyzębia.
Problemy stomatologiczne u zwierząt bardzo często są związane z odkładaniem kamienia nazębnego. Wiedzą o tym zwłaszcza właściciele psów ras miniaturowych takich jak yorkshire terier, chihuahua,pekińczyk, maltańczyk i innych, u których powstawanie osadu może rozpocząć się nawet około piętnastego miesiąca życia. Najpierw na koronach zębów pojawia się miękki nalot, czyli płytka bakteryjna, która z czasem ulega mineralizacji i przekształca się w twardy kamień nazębny.
Kamień nazębny to siedlisko wielu bakterii produkujących rozmaite toksyny, które wywołują stan zapalny dziąseł. Początkowo proces chorobowy obejmuje brzeg dziąseł, ale z czasem rozprzestrzenia się na tkanki głębiej leżące i w konsekwencji może doprowadzić do paradontozy. Bakterie, które odpowiadają za zapalenie dziąseł mogą być poprzez krew przenoszone do innych narządów wewnętrznych i wywoływać wiele chorób na pozór nie związanych z jamą ustną. Dlatego problemów stomatologicznych nie wolno lekceważyć. Poza dyskomfortem i bólem niosą wiele
zagrożeń dla całego organizmu.
Jeżeli na zębach psa widać osad, czuć nieprzyjemny zapach z jamy ustnej należy zgłosić się na konsultację do lekarza weterynarii. Kamień nazębny usuwa się za pomocą ultradźwięków, a następnie wykonuje się polerowanie koron.
Często przy stanie zapalnym dziąseł niezbędne jest leczenie antybiotykami kilka dni przed i kilka dni po zabiegu sanacji jamy ustnej.
Po usunięciu osadów bardzo ważna jest profilaktyka, czyli mycie zębów za pomocą dwugłowej szczoteczki i specjalnej pasty lub żelu przeznaczonych do stosowania u zwierząt. Utrzymaniu prawidłowej higieny stomatologicznej sprzyja żywienie zwierząt sucha karmą, podawanie specjalnych przekąsek i płynów dodawanych do wody, którą piją zwierzęta.
Jednak najważniejsze to po pierwsze zauważenie problemu, po drugie podjęcie decyzji o leczeniu i po trzecie odrobina konsekwencji przy wprowadzeniu zabiegów profilaktycznych. Naprawdę wielu właścicieli już podjęło wyzwanie by zadbać o zdrowe zęby swoich czworonogów. Dołącz do nich!