Kleszcze i pchły to pasożyty zewnętrzne, które bardzo często atakują zwierzęta. Niestety ich inwazje mogą nieść ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia czworonogów. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że sama obecność pasożytów na skórze może powodować świąd a w konsekwencji jej uszkodzenia  w wyniku drapania, wtórne zakażenia bakteryjne i grzybicze, ale również dlatego, że pasożyty mogą przenosić chorobotwórcze patogeny. Jednym z przykładów jest, przenoszona przez kleszcze babeszjoza psów. Sformułowanie „przenoszona” nie jest do końca precyzyjne bo kleszcze na babeszjozę nie chorują. Kleszcze przenoszą na psa pierwotniaki Babesia spp. I to one namnażając się w czerwonych krwinkach psa powodują chorobę.  Niestety jest to choroba zaburzająca funkcje wielu narządów i może doprowadzić do śmierci.

Z kolei pchły są żywicielami pośrednimi dla tasiemca Dypylidium caninum. Z tego powodu w przypadku stwierdzenia jego inwazji zaleca się jednoczesne podanie preparatu przeciw endo- i ektopasożytom.

Istnieje wiele środków zwalczających inwazje pcheł i kleszczy u zwierząt. Większość z nich działa również profilaktycznie, zabezpieczając zwierzęta przed ponowną infestacją. Warto zadbać o taką profilaktykę również dlatego, że zarówno pchły jak i kleszcze mogą ze zwierzęcia przenieść się na człowieka.